Ognisko w Zielonej Górze – Dom Rekolekcyjny EMAUS, ul. Aliny 7

Dom Rekolekcyjny Emaus
Dom Rekolekcyjny "Emaus" przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, ul. Aliny 5. Spotkania Ogniska w ostatnie soboty miesiąca rozpoczyna Msza św. o g. 18.00.
Duszpasterzem wspólnoty jest ks. Damian Kołodziej. Mapka - dojście do Emaus z Kościoła (aby powiększyć obraz, kliknij zdjęcie).
Stowarzyszenie OPP
program do pit - darmowy

Sobotnie spotkanie rozpoczęliśmy Mszą św. w intencji małżeństw, po Mszy spotkaliśmy się w domu rekolekcyjnym Emaus, by kontynuować spotkanie. Rozpoczęliśmy krótką modlitwą,powitaniem i przypomnieniem charyzmatu Wspólnoty. Po kręgu świadectw, Ania wygłosił temat dotyczący zespołu niezaspokojenia emocjonalnego, zwanego nerwicą deprywacyjną, depresją lub nerwicą braku.

W spotkaniu wzięło udział 14 osób, w tym 4 osoby po raz pierwszy.

Najbliższe spotkanie Ogniska odbędzie się w sobotę 24.02.2018 r. Zapraszamy

Tematem naszego styczniowego spotkania, jak wcześniej wspomniałam był zespół niezaspokojenia emocjonalnego.

Zespół niezaspokojenia emocjonalnego występuje u osób, które wychowały się w niekorzystnych warunkach środowiskowych, nie doznały miłości ze strony najbliższych. Ich rozwój emocjonalny zatrzymał się w dzieciństwie, choć intelektualnie rozwijali się prawidłowo. W rezultacie dorośli, inteligentni ludzie są uczuciowo niedojrzali, na poziomie emocji reagują jak dzieci. Maskują ten defekt przy pomocy rozumu i woli, bo w końcu człowiek dorosły wie, co powinien odczuwać i jak powinien wyrażać emocje, chociaż ma w sercu pustkę. Taki człowiek jest niezdecydowany, niezaradny, nie ma poczucia bezpieczeństwa. Pragnie zadowalać innych nawet wbrew swoim potrzebom i interesom, nie chce nikogo ranić, nie umie odmawiać. Ma kompleks niższości, poczucie intelektualnej niewiedzy, wreszcie poczucie bycia niekochanym, nie umie odczuwać nieskrępowanej radości.

Te bardzo ogólne cechy współwystępują w życiu człowieka chorego na zespół niezaspokojenia emocjonalnego w bardzo konkretny, bolesny sposób. Leczenie jest dość trudne i specyficzne. Osoba chora potrzebuje terapeuty, który obdarzy ją bezinteresowną, szczerą miłością, pełną akceptacją i przez bezwarunkową afirmację pomoże dojrzeć uczuciowo, zintegrować osobowość.

Osoby chore na nerwicę braku mają z reguły problem z życiem duchowym, religijnym. Skoro Bóg jest miłością, a oni tego uczucia nie znają, mają wyobrażenie o Bogu, które zniechęca ich do wiary. Dopiero doświadczenie miłości ze strony innego człowieka otwiera zdrowiejącą osobę na rzeczywistość transcendentną, na miłość Boga. To prawdziwe objawienie dla kogoś, kto po emocjonalnej śmierci zaczyna żyć.

http://psychika.net/2009/12/jak-niezaspokojenie-emocjonalne-w.html

http://przyjacielemm.pl/index.php/on-line

http://www.terazijak.pl/warsztat-o-skrzywdzonym-wewnetrznym-dziecku-przyjmij-swoje-zycie-edycja-6/

 

Kronika